آیا تاکنون در سطح اینترنت، محتوایی خوانده اید که تا به امروز در یادتان مانده باشد؟ اگر جوابتان بله است، مطمئناً به دنبال راه حلی برای تولید این نوع محتویات هستید.

تولید و نوشتن یک مطلب عالی و مناسب وب سایت کار ساده ای نیست اما آن چنان هم پیچیده نیست!

در ادامه این مقاله از کانی تمز قرار است به شما کاربران عزیز، نکات بسیار مهم و طلایی در هنگام تولید و نوشتن مطالب وب سایت معرفی کنیم که به کمک آن ها بتوانید محتوای وب سایت خود را توسعه داده و ترافیک بیشتری را برای وب سایتتان جذب کنید.

چه چیزی، محتوای یک مطلب را عالی و منحصر بفرد می سازد؟

اگر شما فکر می کنید که تولید محتوای مطالب وب سایت تنها استفاده از کلمات صحیح و درست است، سخت در اشتباه هستید! درواقع فاکتور های بسیار زیاد دیگری وجود دارد که در کیفیت و منحصر بفرد بودن محتوای مطالبتان تاثیر بسیاری دارند.

گاهی اوقات ممکن است که یک نویسنده در کارش عالی باشد اما در وبلاگ نویسی کارش را درست انجام ندهد. حال شاید فکر کنید که چنین موضوعی چطور ممکن است؟ فرض کنید شما یک مطلب را که برای آن بسیار تحقیق کرده اید و شامل اطلاعات بسیار کاربردی و اطلاعاتی است که کاربران وب سایتتان به دنبال آن هستند، را تهیه کرده اید. اما این مطلب آنقدر حاوی اطلاعات و تحقیقات بسیار زیاد است که پاراگراف های بسیار طولانی را تولید می کند و شما در هنگام نوشتن آن، از ترس از اینکه ادامه جملاتتان را فراموش کنید، هیچ تصویر و رسانه ای را در میان آن قرار نداده اید. در این مواقع، کاربران از خواندن این نوع محتویات خسته شده و وب سایت شما را ترک می کنند!

حال باز هم فکر می کنید که چنین مطلبی، مناسب و منحصر بفرد است؟

در کنار نوشتن جملات منحصر بفرد و کاربردی، باید نکات زیر را هم در نظر داشته باشید:

  • محتوای مطلب برای خواندن چه مقدار آسان است؟
  • مطلب چقدر جذاب است؟
  • محتوای مطلب، سوالات کاربران وب سایتتان را چگونه پاسخ می دهد؟
  • محتوای مطلب چگونه ترافیک بیشتری را جذب می کند؟

برای آنکه بتوانیم در تولید یک مطلب منحصر بفرد و مناسب به شما کمک کنیم، در ادامه این مقاله به تمامی سوالات بالا پاسخ می دهیم. پس با ما همراه باشید.

نکات حرفه ای برای تولید یک مطلب منحصر بفرد

تبدیل شدن به یک نویسنده عالی، کاری دشوار است؛ اما با کمی تحقیق و تمرین، می توان به یک نویسنده ماهر تبدیل شد. پس بیاید نگاهی به چگونگی تبدیل شدن به یک نویسنده ای که محتوای حرفه ای تولید می کند، بیندازیم.

1: انتخاب یک موضوع مناسب و خوب

اولین قدم برای تولید یک مطلب، انتخاب یک موضوع مناسب و خوب است.

در اینجا، شما باید نیاز های کاربران و بازدیدکنندگان وب سایتتان را بشناسید و بدانید که به دنبال چه هستند؛ سپس طبق نیاز های مخاطبان، موضوع مناسب را انتخاب کنید تا بتوانید ترافیک وب سایت خود را نگه داشته و افزایش دهید.

بیشتر سعی کنید که موضوع مطلب را بر اساس بازخورد های خوانندگان، مشکلاتی که در صنایع و اینترنت وجود دارد و رایج است و همچنین موضوعات رقابتی رقبای خود، انتخاب کنید.

پلتفرم هایی مانند BuzzSumo به شما این امکان را می دهد تا بتوانید موضوعات داغ و پرمخاطبی که امروزه در سطح اینترنت وجود دارد را پیدا کنید. در این سرویس، تنها لازم است که کلمه کلیدی مورد نظر خود را که می خواهید طبق آن محتوا تولید کنید را وارد کرده و سپس سرویس BuzzSumo موضوعات پرمخاطبی که در رابطه با آن کلمه کلیدی وجود دارند را به شما معرفی می کند.

2: تحقیق کنید

پس از اینکه ایده و موضوع مطلب را انتخاب کردید، باید محتویات و مطالبی که در رابطه با آن ایده در نتایج جستجو گوگل و وب سایت های رقیب وجود دارند را بررسی کنید؛ سپس طبق بررسی ها و تحقیق های انجام شده، باید ببینید که مطلب شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد که در برابر مطالب دیگر رقبا، کاربردی تر باشد و ارزش بالاتری نزد مخاطبان داشته باشد. سعی کنید در نوشتن مطالبتان، محتویاتی وارد کنید که مطلبتان را نسبت به مطالب رقبا، منحصر بفرد سازد.

3: یادداشت برداری کنید و یک طرح و زمینه کلی را شروع کنید

زمانی که در حال تحقیق و بررسی دیگر محتویات رقبا در سطح اینترنت هستید، بهتر است که نکات مهم و زمینه های کلی که در آنها وجود دارد را یادداشت کنید؛ زیرا اینکار باعث می شود که در هنگام تولید محتوا، نکته ای را از قلم نیندازید و بتوانید محتوای بهتری نسبت به رقبا تولید کنید.

4: شروع به ذخیره مطلب خود کنید

حال که شما زمینه و طرح کلی مطلبتان را انتخاب کردید، می توانید شروع کنید به تولید مطلب! ما پیشنهاد می کنیم که اگر درحال استفاده از پلتفرم وردپرس هستید، مطالبتان را در همان داشبورد وردپرس ذخیره نگه دارید تا در آینده، نیازی به کپی پیست کردن محتوای مطلب از پلتفرم دیگری به ویرایشگر وردپرس نباشد.

5: خوانندگان خود را با یک شروع و مقدمه عالی، کنجکاو کنید

اگر بتوانید بازدیدکنندگان و خوانندگان خود را با یک مقدمه و شروع عالی، حیرت زده کنید و کاری کنید که تمایل به خواندن ادامه مطلب را داشته باشند؛ می توان گفت که توانسته اید نصف کار را انجام دهید! زیرا مقدمه و شروع یک مطلب، مسئله ای مهم برای جذب کردن یک مخاطب به خواندن ادامه مطلب می باشد.

بسیاری از نویسندگان برای نوشتن مطالب خود، ابتدا بدنه و متن اصلی مطلب را نوشته و در آخر، مقدمه را می نویسند.

راه خوبی که می توان برای نوشتن یک مقدمه عالی انجام داد، طرح کردن سوالی می باشد که با مشکلات مخاطبان ارتباط دارد. سپس در ادامه سوال، به مخاطبان بگویید که چگونه می توانند با خواندن ادامه مطلب، راه حلی برای مشکلات خود پیدا کنند. این راه، یک راه عالی برای جذب مخاطبان برای خواندن ادامه مطلب می باشد، زیرا مخاطب در صورت دیدن اینگونه مقدمه ها، کنجکاو به خواندن ادامه مطلب می شود تا بتواند جواب سوال یا راه حل مشکل خود را پیدا کند.

6: طوری بنویسید که انگار صحبت می کنید

از سبک و لحن نوشتاری محتوای خود غافل نشوید؛ زیرا این عامل، می تواند تاثیر بسیاری در کیفیت محتوای مطلبتان داشته باشد!

سعی کنید متون محتوای مطلب خود را به طوری بنویسید که انگار دارید صحبت می کنید؛ زیرا در این شرایط، مخاطب با خواندن مطلب احساس می کند که دارد با فردی صحبت می کند. این نوع لحن نوشتاری را مخاطبان بیشتر ترجیح می دهند تا متنی که ساده باشد.

7: محتوایی قابل اسکن تولید کنید

افراد معمولاً مطالب وب سایت را کلمه به کلمه نمی خوانند، بلکه متون مطلب را اسکن و بررسی می کنند تا بتوانند اطلاعاتی که به دنبال آن هستند را پیدا کنند.

به همین دلیل، مسئله ای مهم است که محتوای مطالب خود را به گونه ای تولید کنید که کاربران بتوانند با بررسی و اسکن سریع آن ها، اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند. همچنین این مورد، باعث می شود تا کاربران به وب سایت شما بیشتر سر بزنند زیرا می توانند اطلاعاتی که به دنبال آن هستند را سریع پیدا کنند.

در ادامه، یکسری نکات برای نوشتن محتوایی که قابل اسکن می باشد را معرفی می کنیم:

از تیتر ها (heading) و زیر تیترها (Subheading) استفاده کنید: استفاده از تیتر ها و ساب هدینگ ها، به کاربران و مخاطبان وب سایتتان این اجازه را می دهد تا بتوانند موضوع هر بخش از مطلب را مطالعه کنند و آن بخش از محتوای مطلبی که به دنبال آن هستند را با خواندن تیتر آن، پیدا کنند.

جملات کوتاه بنویسید: جملات کوتاه یکی از کلید های تولید محتوای عالی می باشد. زیرا جملات کوتاه، برای خواندن آسان هستند ولی جملات بلند و پیچیده، کاربران را خسته می کند.

پاراگراف ها را کوتاه نگه دارید: زمانی که پاراگراف های مطلبتان طولانی باشد، خواندن را برای مخاطبان سخت می سازد؛ به همین دلیل، پیشنهاد می کنیم که در هر پاراگراف بین 2 تا 4 جمله قرار دهید و در بین این نوع پاراگراف ها، پاراگراف های تک جمله ای قرار دهید تا کاربران راحتتر بتوانند مطلب را دنبال کنند .

استفاده از Bullet Points (ابزار لیست کردن): اگر لیستی دارید و می خواهید که آن لیست را در محتوای مطلبتان قرار دهید، پیشنهاد می کنیم که از Bullet Pointها استفاده کنید. Bullet Pointها همان ابزاری است که به شما این اجازه را می دهد تا لیستی را ایجاد کنید. در ویرایشگر وردپرس، این مورد “لیست نشانه دار” نام دارد. در نتیجه، بجای اینکه موارد لیست خود را در یک جمله قرار دهید، آن ها را با استفاده از Bullet points به صورت دانه دانه ای، قرار دهید.

اگر از نکاتی که در بالا ذکر کردیم برای تولید یک مطلب جذاب استفاده کنید، احتمال زیادی وجود دارد که خوانندگان وب سایت شما، مطلبتان را تا آخر مطالعه کنند.

8: از تصاویر برای جذاب کردن مطلب استفاده کنید

یک تصویر ساده می تواند یک مطلب خسته کننده را به یک مطلب جذاب برای مخاطبان تبدیل کند! هرگاه مشاهده کردید که نمی توانید موضوعی را تنها با نوشتن کلمات توضیح دهید، می توانید از تصاویر استفاده کنید؛ زیرا کاربران با دیدن تصاویر، موضوعی که شما درحال صحبت از آن هستید را بهتر درک می کنند. علاوه بر آن، یکنواختی کلمات را شکسته و باعث می شود که کاربران در هنگام خواندن، احساس خستگی نکنند و همچنان به خواندن ادامه مطلب، متمایل باشند.

9: همیشه در انتهای مطلب، از مخاطبان بخواهید که عملی را انجام دهند

همیشه سعی کنید تا در انتهای مطلب، مخاطبان خود را متقاعد کنید تا عملی را انجام دهند. به طور مثال، از آن ها در انتهای مطلب بخواهید که دیدگاه ارسال کنند و نظرات خود را به اشتراک بگذارند. یکسری از عملکرد هایی که می توان در انتهای مطلب از مخاطبان درخواست کرد:

  • ثبت نام برای اشتراک خبرنامه
  • ثبت و ارسال دیدگاه
  • اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی
  • خرید محصول شما

پیشنهاد می کنیم تا فقط یک عملکرد را در انتهای مطالب خود قرار دهید تا کاربران سردرگم نشوند. برای آنکه بتوانید عملکردی مناسب را در انتهای مطالب خود، انتخاب کنید، بهتر است که خود را بجای مخاطبان وب سایت قرار داده و بررسی کنید که کدام عملکرد، می تواند بیشترین منفعت را برایتان داشته باشد.

10: یک تصویر شاخص جذاب انتخاب کنید

شاید باور نکنید اما بازدیدکنندگان وب سایتتان، در نگاه اولیه به تصویر شاخص و عنوان مطلب، در عرض 2 ثانیه تصمیم می گیرند که آیا مطلب را بخوانند یا خیر. در نتیجه، اگر شما می خواهید که مخاطبانتان، به خواندن مطالب جدید وب سایتتان بپردازند، باید تصاویر شاخص جذاب و خیره کننده ای برای مطالبتان استفاده کنید.

یک تصویر شاخص که جذاب باشد و المان های زیبایی را در خود جای داده باشد، می تواند نتیجه های مثبتی از جمله افزایش بازدید صفحه، اشتراک در شبکه های اجتماعی و … را به همراه داشته باشد.

وب سایت های Unsplash و Pixabay برای پیدا کردن و انتخاب یک تصویر مناسب برای ساخت تصویر شاخص، می توانند بسیار کاربردی باشند.

11: سئوی خود را تقویت کنید

اگر متوجه شدید که مطلبتان تمامی فاکتور های یک مطلب منحصر بفرد را رعایت کرده است اما ترافیکی جذب نکرده، بدون شک نکته ای را از قلم انداخته اید!

برای آنکه بتوانید مطلبی تولید کنید که بازدید ها و ترافیک بالایی را به همراه داشته باشد، نیاز دارید تا سئوی وب سایتتان و آن مطلب را تقویت کنید.

افزونه Yoast SEO این کار را می تواند برای شما انجام دهد! افزونه Yoast SEO یک افزونه کامل و جامع برای سئوی وب سایت وردپرس می باشد که به کمک آن، می توانید تمامی فاکتور های اصلی سئوی یک مطلب را رعایت کنید.

در این افزونه، معمولاً شما نیاز دارید تا یک یا چند کلید واژه را انتخاب کرده، کلید واژه منتخب خود را در تیتر قرار دهید و همچنین تیتر سئو و توضیحات متا را مشخص کنید.

همچنین در افزونه Yoast SEO به شما توصیه می شود که تعداد کلمات مطالبتان کمتر از 300 کلمه نباشد؛ البته این مقدار، یک مقدار حداقلی می باشد و در این شرایط، ما پیشنهاد می کنیم تا برای افزایش و جذب ترافیک، مطالبی با تعداد کلمات بیشتر از 1000 کلمه تولید کنید.

علاوه بر این نکات، تصاویر موجود در مطلبتان باید به طور کامل بهینه سازی شده باشند و حجم مناسبی را به همراه داشته باشند. همچنین برای هر تصویر، بهتر است که یک متن جایگزین (alt) تعیین کنید تا تصاویرتان در بخش Images موتور های جستجوگر نیز بتوانند بهتر ظاهر شوند.

12: مطلب را در زمان مناسب منتشر کنید

با در نظر گرفتن تمامی نکات ذکر شده، حال شما آماده هستید تا مطلب خود را منتشر کنید!

آخرین قدم این است که قبل از منتشر کردن مطلب، آن را یک دور خودتان مرور و مطالعه کنید تا بتوانید مشکلات نگارشی و دیگر مشکلاتی که ممکن است وجود داشته باشند را تشخیص دهید.

همچنین سعی کنید که مطالبتان را در زمان پیک و زمانی که وب سایتتان بالاترین ترافیک را دارد، منتشر کنید. این نوع زمان، در وب سایت ها متفاوت است.

و کار تمام است! شما می توانید با رعایت نکاتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، یک مطلب با محتوای مناسب و جذاب را برای مخاطبان تولید کنید. خوشحال می شویم که نظرات و ایده های خود را در بخش دیدگاه ها، با ما و دیگر کاربران ارجمند مطرح کنید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .