شاید این سوال برای شما هم بوجود آمده باشد که زمانی که یک وب سایت را به طور کامل در مالکیت خود بدست می آوریم، چه اقداماتی را پس از آن باید انجام دهیم.

اگر شما به تازگی صاحب یک کسب و کار آنلاین شده اید و مالکیت یک وب سایت را بدست آورده اید، گام های مهمی در پیش رو وجود دارد که باید آن ها را انجام دهید تا بتوانید وب سایت را به بهترین نحو ممکن، مدیریت کنید.

در ادامه این مقاله از کانی تمز، قرار است نکاتی در رابطه با اقدامات لازم پس از به مالکیت گرفتن ( یا به اصلاح خرید ) یک وب سایت وردپرس را معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

1. دریافت تمامی رمز عبور ها

زمانی که شما یک وب سایت را به مالکیت می گیرید، باید تمامی رمز عبور ها و نام کاربری های آن وب سایت وردپرسی را دریافت کنید. این رمز عبور ها و نام کاربری ها شامل رمز عبور و نام کاربری اکانت هاست وب سایت، FTP، CDN، اکانت مدیریت دامنه وب سایت، اکانت ایمیل مارکتینگ و تمامی رمز عبور های اکانت افزونه ها یا قالب های ویژه خریداری شده برای وب سایت می باشد.

با توجه به تجربیات، انجام یک تماس تلفنی با مالک قبلی وب سایت وردپرس، می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد، زیرا در آن موقع، مالک قبلی می تواند تمامی نکات مربوطه به وب سایت را همراه با جزئیات تعریف کند.

همچنین پیشنهاد می کنیم که از این رمز عبور و نام کاربری ها، به صورت صحیح نگهداری و مدیریت کنید. سرویس Lastpass یک سرویس کاربردی جهت مدیریت رمز عبور و نام کاربری ها می باشد که شما می توانید به بهترین نحو ممکن، این نوع اطلاعات مهم را مدیریت و نگهداری کنید.

2. تغییر رمز عبور و ایمیل تمامی اکانت های مدیر وب سایت

زمانی که شما تمامی رمز عبور هایی که در مرحله قبل معرفی شد را دریافت کردید، باید آن ها را تغییر دهید!

این عمل باعث می شود که شما مطمئن شوید تا مالک قبلی وب سایت نمی تواند به هیچ گونه از تنظیمات سایت، دسترسی پیدا کند. نکته دیگری که باید انجام دهید، بروز رسانی تمامی ایمیل های اکانت مدیر سایت می باشد، در نتیجه این کار، شما این قابلیت را دارید تا بتوانید رمز عبور ها را در آینده، تغییر دهید.

برای انجام این کار، باید به بخش همه کاربران در منو کاربران رفته و در این بخش، شما می توانید رمز عبور تمامی اکانت ها را همراه با ایمیل آن ها را تغییر دهید.

در مرحله بعد، شما باید ایمیل مدیر کل وب سایت وردپرس را تغییر دهید. وردپرس به صورت کلی، از این ایمیل برای ارسال اعلانات مهم وب سایت، استفاده می کند. برای انجام این کار، به سادگی وارد بخش عمومی در منو تنظیمات شده و همانند تصویر زیر، در فیلد “نشانی ایمیل” ایمیل جدید خود را که می خواهید به عنوان ایمیل مدیر وب سایت استفاده کرده، وارد کنید.

3. یادداشت برداری کنید و خود را با محیط وب سایت وردپرس آشنا کنید

قبل از آنکه تغییراتی در تنظیمات وب سایت وردپرس انجام دهید، باید خود را با محیط وب سایت آشنا کرده و یادداشت برداری کنید. اگر شما با سیستم مدیریت محتوای وردپرس آشنا نیستید، ما پیشنهاد می کنیم تا دوره آموزشی صفر تا صد وردپرس که به صورت رایگان توسط کانی تمز تهیه شده است را مشاهده کنید.

این نکته بسیار مهم است که شما کار با عملکرد و مسئولیت های هر افزونه فعال در وب سایت وردپرس را یاد بگیرید. همچنین شما باید تنظیمات قالب فعال وب سایت وردپرس همراه با ابزارک های آن را هم بررسی کنید.

شما می توانید از عملکرد های مختلف، ویزگی ها و تنظیماتی که قصد دارید در آن ها تغییراتی ایجاد کنید را یادداشت برداری کنید.

نکته: مهم است که اشاره کنیم، نکته برداری هایی که از وب سایت انجام می دهید را در یک مکان امن مانند Google Docs نگهداری کنید تا در آینده، آن ها را از دست ندهید. زیرا این یادداشت ها از تنظیمات و عملکرد های وب سایت، در آینده ممکن است کاربردی باشند.

این نوع اطلاعات به شما کمک می کند تا تمامی عملکرد های وب سایت را درک کنید. اگر در درک عملکرد ها و برخی از تنظیمات وب سایت، مشکلی داشتید، باز هم می توانید از مالک قبلی وب سایت سوال بپرسید.

4. راه اندازی یک راه حل بکاپ گیری خودکار

بکاپ گیری و بکاپ های وب سایت، اولین خط دفاعی وب سایت شما در برابر حملات سوء استفاده‌گر می باشد. احتمال دارد که مالک قبلی وب سایت وردپرس، افزونه بکاپ گیری را راه اندازی کرده باشد ولی بکاپ هایی که گرفته می شود، در مکان ذخیره سازی که او مشخص کرده است، ذخیره می شوند.

به همین دلیل، شما باید بکاپ گیری خودتان را در وب سایت، راه اندازی کنید. امروزه در مخزن وردپرس، افزونه های بسیار زیادی جهت بکاپ گیری وب سایت وجود دارند که شما می توانید از آن ها به صورت رایگان بهره مند شوید.

همچنین شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که بکاپ هایی که برای وب سایتتان راه اندازی کرده اید، در یک فضای ذخیره سازی مجازی مانند Google Drive، Dropbox یا … ذخیره شوند.

لازم به ذکر است که قبل از ایجاد هرگونه تغییراتی در وب سایت، یک بکاپ کامل از وب سایت وردپرس تهیه نمایید؛ در این صورت، اگر تغییراتی در وب سایت انجام دادید و یکسری مشکلات برای وب سایت بوجود آمد، می توانید از این بکاپ آماده برای بازگردانی اطلاعات صحیح وب سایت استفاده کنید. ما در کانی تمز، آموزشی مبنی بر تهیه بکاپ کامل از وب سایت وردپرسی از طریق Cpanel آماده کرده ایم که می توانید آن را به طور رایگان، مطالعه کنید.

5. بروز رسانی دسترسی های کاربران وب سایت

به عنوان یک توسعه دهنده، شما باید با همکاران خود در زمینه های مختلفی در وب سایت وردپرسی خود کار کنید. به همین دلیل، می توانید به هر کاربری در وب سایتتان، یک نقش و یک محدودیت دسترسی بدهید.

هدف اصلی از محدود سازی این دسترسی ها، اجازه دادن دسترسی مدیریت وب سایت به اشخاصی می باشد که واقعاً نیاز دارند تا مدیریت سایت را در دست گیرند. دسترسی مدیر کل به طور کلی می تواند قالب وب سایت، افزونه ها، کاربران و… را تغییر دهد و اگر کاربری در وب سایت وردپرسی شما، از این دسترسی برخوردار باشد، تغییرات کلی سایت در دست او خواهد بود.

حال اگر شما در حال کار بر روی وب سایتی که مالکیت آن را برعهده دارید، هستید، باید این دسترسی ها و نقش کاربران را بررسی کنید. اگر متوجه شدید که در وب سایت وردپرسی‌تان، اکانت های نویسنده یا مشارکت کننده هایی وجود دارد که دیگر با شما کار نمی کنند، بهتر است که سطح دسترسی آن ها را به سطح پایین تری تغییر دهید یا به طور کلی، رمز عبور و ایمیل آن اکانت ها را تغییر دهید.

6. اجرا اسکن امنیت و عملکرد وب سایت

در گام بعدی، شما باید مطمئن شوید که وب سایت وردپرسی شما در امنیت کامل و عملکرد صحیح قرار دارد.

برای اسکن های امنیتی، ما پیشنهاد می کنیم تا از افزونه Sucuri Security استفاده کنید. در مطلب “افزونه Sucuri Security” می توانید نحوه کار و عملکرد با این افزونه را آموزش ببینید. همچنین در سطح اینترنت، افزونه های امنیتی بسیاری وجود دارد که این امکان را به شما می دهند تا بتوانید امنیت وردپرس خود را تقویت سازید.

برای عملکرد و سرعت وب سایت نیز شما می توانید از سرویس های تست سرعت وب سایت استفاده کنید. سرویس IsItWP یکی از سرویس های رایگانی است که شما با استفاده از آن قادر هستید تا سرعت و عملکرد وب سایت خود را همراه با جزئیات، بررسی کنید. همچنین می توانید در مطلب “تست سرعت وب سایت به صورت صحیح” که در کانی تمز به صورت جامع و کامل تهیه شده است، با دیگر سرویس های محبوب تست سرعت وب سایت و نحوه تست سرعت وب سایت به صورت صحیح آشنا شوید.

برخی از شرکت های میزبانی هاست، سرویس های کشینگ (Caching) داخلی دارند که این امکان را به مدیران وب سایت ها می دهد تا بتوانند سیستم کش را بر روی وب سایت خود فعال کنند. همچنین افزونه هایی برای کش وردپرس مانند WP Rocket وجود دارد که می توانید از آن ها برای کش و افزایش سرعت وب سایت وردپرسی خود، استفاده کنید.

اگر وب سایت شما در حال استفاده از یک سرویس CDN نیست، ما پیشنهاد می کنیم که حتماً یک سرویس CDN بر روی آن راه اندازی کنید. البته باید ذکر کنیم که این مورد الزامی نیست ولی برای افزایش سرعت وب سایت و همچنین امنیت بیشتر، پیشنهاد می شود که از آن استفاده شود.

7. بررسی ردیابی و ادغام سئو مناسب

اگر شما به تازگی مالک یک وب سایت شده اید، به احتمال زیاد مالک قبلی وب سایت، دسترسی و مالکیت اکانت گوگل آنالیز (Google Analytics) را در اختیار شما قرار داده است.

بسیاری از صاحبان وب سایت ها، کد گوگل آنالیز را به قالب وردپرس سایت خود اضافه می کنند. نکته اینجاست که این کد، به محض اینکه شما قالب را بروز رسانی یا عوض کنید، ناپدید می شود.

در نتیجه باید مطمئن شوید که سرویس گوگل آنالیز به درستی بر روی وب سایت شما درحال فعالیت است و ردیابی صحیح را انجام می دهد.

همانند این موضوع، مالک قبلی وب سایت نیز ممکن است مالکیت اکانت گوگل سرچ کنسول وب سایت را هم در اختیار شما قرار داده باشد.

به همین دلیل شما باید مطمئن شوید که وب سایت شما دارای یک نقشه سایت (XML Sitemap) به صورت صحیح و درست دارا می باشد. همچنین ما پیشنهاد می کنیم که گزارش های سرچ کنسول وب سایت خود را مشاهده کرده و بررسی کنید که خطایی در رابطه با خزیدن وب سایت و لینک های داخلی وجود نداشته باشد.

8. پیاده سازی یک ورژن Staging برای وب سایت

اگر شما یک توسعه دهنده هستید، ما شدیداً پیشنهاد می کنیم که برای وب سایت خود یک نسخه کنترل یا همان Version control پیاده سازی کنید تا بتوانید قبل از ایجاد هرگونه تغییراتی در وب سایت، آن را در یک نسخه غیرواقعی از وب سایتتان تست کنید.

اگر هم که یک توسعه دهنده نیستید، ما پیشنهاد می کنیم که حداقل یک وب سایت وردپرسی Staging یا همان WordPress Staging site  ( به صورت ساده منظور این است که یک کپی از سایت خود را در یک جای دیگر داشته باشید ) برای وب سایت وردپرسی خود ایجاد کنید؛ در این صورت، همانطور که گفته شد، می توانید هر گونه تغییراتی که می خواهید به صورت مستقیم بر روی وب سایت اصلی ایجاد کنید را ابتدا بر روی یک نسخه غیرواقعی از وب سایت تست کنید.

9. پاکسازی وب سایت

حال که شما با محیط وب سایت وردپرسی خود به صورت کامل آشنا شده اید، وقتش رسیده است که موارد غیر ضروری را از روی وب سایت پاکسازی کنید. تمامی افزونه ها و قالب های غیرفعال بر روی وب سایت و همچنین تمامی اکانت های وردپرسی که دیگر نیازی به آن ها ندارید را حذف کنید.

همچنین وارد دیتابیس وردپرس شوید و دیتابیس را از اطلاعات غیرضروری، پاکسازی کنید؛ زیرا برخی از افزونه های وردپرسی، با اینکه به طور کامل حذف شده اند اما هنوز جداول دیتابیس آن ها در دیتابیس وردپرس باقی می ماند و در این شرایط، بهتر است که آن ها را در دیتابیس وردپرس حذف کنید. البته قبل از هر کاری فول بکاپ از کل سایت تهیه کنید .

10. بررسی تنظیمات افزونه ها

یک وب سایت معمولی وردپرس، از چندین افزونه مختلف برای مدیریت بهتر استفاده می کند و برخی از این افزونه ها، ممکن است هنوز با مدیر قبلی وب سایت، ارتباط داشته باشد. حال اگر شما در حال دریافت مالکیت آن وب سایت وردپرس هستید، پیشنهاد می کنیم که این نوع تنظیماتی که به مدیر قبلی مربوط می شود را تغییر دهید.

به طور مثال، یک فرم تماس قدیمی بر روی وب سایت ممکن است که اعلانات خود را هنوز به ایمیل مدیر قبلی وب سایت ارسال کند. و همچنین افزونه های سئو نیز ممکن است فعالیت های خود را در صفحات اجتماعی مدیر قبلی وب سایت، انجام دهند.

شما برای اینکار می توانید کل وب سایت وردپرسی خود را همراه با ویژگی های آن، تست کنید. همچنین می توانید تنظیمات افزونه های فعال بر روی وب سایت را هم بررسی کنید.

11. ارتقا سرویس ارائه دهنده هاست

اگر پس از انجام تست های سرعت وب سایت، باز هم متوجه شدید که با وجود سیستم کش و … سرعت وب سایت شما هنوز کند می باشد، بهتر است که سرویس ارائه دهنده و میزبانی هاست وب سایت خود را تغییر یا ارتقا دهید.

اگر وب سایت وردپرس به صورت مشترکی با فرد دیگری مدیریت می شود، بهتر است که این موضوع را با او مطرح کنید و در نتیجه، او را متقاعد به ارتقا سرویس دهنده هاست کنید. اگر هم که شما تنها مدیر وب سایت هستید، پس چه بهتر! زمانش رسیده است که سرویس دهنده هاست وب سایت خود را ارتقا دهید!

ما در کانی تمز، مقاله ای جامع در رابطه با انتخاب هاست مناسب برای وب سایت تهیه کرده ایم که می توانید آن را هم اکنون به صورت رایگان مطالعه فرمایید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .